Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänsteentreprenader yttre skötsel och städning, Lit, Häggenås, Brunflo, Fåker och Tandsbyn
Referensnummer: 21/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenader innefattar yttre skötsel och städning av aktuella fastigheter.
Omfattning framgår av upphandlingsdokument.
UF1 ALLMÄN ORIENTERING
Entreprenaderna omfattar yttre skötsel såsom snöröjning och halkbekämpning av gator, parkeringsplatser, gång- och cykelvägar, vid piskplatser etc. samt samt övrig skötsel och städning. Entreprenadens omfattning framgår av under UF.3.2..2 angivna handlingar i upphandlingsdokumentet. Utemiljön / Snöröjning Skötselytor framgår av K1 Omfattning. Utförande av skötseln ska ske enligt i kontraktet ingående bilagor. Variationer kan förekomma mellan åren beroende på t ex ändrad skötselinriktning eller inköp/försäljning av fastigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233141 Väghållning, 77313000 Parkskötsel, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning, 90900000 Städning och renhållning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden innefattar yttre skötsel och städning av aktuella fastigheter.
Entreprenaden omfattar snöröjning och halkbekämpning av gator, parkeringsplatser, gång- och cykelvägar, vid piskplatser etc. samt skötsel av utemiljön vid bostäder, äldreboenden, industrilokalersom ägs eller förvaltas av Östersundshem. Entreprenadens omfattning framgår av under UF.3.2..2 angivna handlingar i upphandlingsdokumentet.Utemiljön / SnöröjningSkötselytor framgår av K1 Omfattning. Utförande av skötseln ska ske enligt i kontraktet ingående bilagor. Variationer kan förekomma mellan åren beroende på t ex ändrad skötselinriktning eller inköp/försäljning av fastigheter.