Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-driftupphandling
Referensnummer: UH-2023-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrtälje Energi avser att upphandla en leverantör för produktion och drift av Norrtälje Energis server- och applikationsmiljö. Upphandlingen gäller ett helhetsansvar för daglig drift, övervakning och underhåll av central hårdvara, lagring, internt och externt nätverk och kontinuitetstjänster. Målsättningen är att köpa infrastrukturkapacitet som tjänst, såsom virtuell server, lagring och kontinuitet, med pris per förbrukningsenhet/tidsenhet med stor möjlighet till flexibilitet.
Upphandlingen sker enligt LUF.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48800000 Informationssystem och servrar, 72100000 Rådgivning för maskinvara, 72300000 Datatjänster, 72410000 Leverantörstjänster, 72500000 Datortjänster, 72710000 Tjänster för lokalt datanät, 72900000 Tjänster för säkerhetskopiering och katalogkonvertering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av IT-driftsleverantör för Norrtälje Energi