Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Monitorering av kliniska studier
Referensnummer: K 2022-2669
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsinbjudan
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed till anbudsgivning för upphandling av ramavtal gällande monitorering för Karolinska Trial Alliance (KTA).
För att möta ett utökat behov av monitoreringstjänster behöver KTA vid behov kunna avropa monitoreringstjänst för utförande av monitorering vid kliniker och sjukhusavdelningar som medverkar i kliniska studier.
Karolinska söker genom upphandling efter kvalificerade Leverantörer inom detta område. En mycket viktig framgångsfaktor för verksamheten är att antagna Leverantörer kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete med fokus på största möjliga patientnytta.
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed till anbudsgivning för upphandling av ramavtal gällande konsulttjänst för monitorering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 73100000 Forskning och experimentell utveckling, 73110000 Forskning, 73200000 FoU-rådgivning, 73300000 Planering och genomförande av forskning och utveckling, 85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen