233265-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Skillingaryd: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av tryckimpregnerat träavfall
Referensnummer: UH-2022-011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunalförbundet Samverkan Återvinning och Miljö -SÅM inbjuder till anbudsgivning gällande – Lastning, transport och behandling av tryckimpregnerat träavfall- enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar följande moment:
·         Säljaren ansvarar för lastning
·         Säljaren övertar ansvaret för godset i och med att hen befattar sig med det tryckimpregnerade träavfallet vid lastning.
·         Säljaren ansvarar för transport av det tryckimpregnerade virket till godkänd mottagare.
·         Säljaren rapporterar till köparen beskrivande mängder/volymer och mottagningsanläggning.
·         Köparen upprättar en fullmakt så att Säljaren får/ska utföra Köparens rapporteringsskyldighet till Naturvårdsverket för det avfall som avhämtas genom detta avtal. Eventuella kostnader för rapportering ska ingå i anbudet.