233394-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Skogstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av avverkningsplanering, skogstaxering, skogsinventering
Referensnummer: 18/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser tillhandahållande av konsulttjänster inom områdena:
— Föryngringsavverkningsplanering,
— Gallringsplanering,
— Återväxttaxering,
— Föryngringsinventering,
— 8 meters taxering.
Ytterligare närliggande tjänster och geografiska områden kan komma att ropas av inom ramavtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77211500 Trädvård, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk, 77231000 Skogsskötsel, 77231100 Skötseltjänster för skogsresurser, 77231500 Skogsövervakning eller -utvärdering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsulten ska ansvara för de vanliga taxeringsinstrument som krävs för att utföra uppdragen, så som relaskop, talmeter/klave, höjdmätare och måttband/mätspö. SFV tillhandahåller märkningsmaterial, ex vis för snittsling. En del av uppdragen kräver att konsulten har tillgång till snöskoter.
Namngiven konsult ska ha:
— Skoglig grundutbildning, eller erhållit motsvarande kompetens genom erfarenhet,
— Konsulten ska arbetat minst tre år med liknande uppgifter och ska ha erfarenhet av avverkningsplanering,
— Genomgått utbildning hos Skogsbrukets yrkesnämnd eller motsvarande utbildning Natur- och Kulturmiljö – avverkning,
— Körkort klass B.