Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljöinstrument till avfallspannorna, Kvicksilver och Dioxiner med tillhörande installation, service, kalibrering samt reservdelar. Serviceavtal för befintliga mätskåp samt rökgasprovtagare
Referensnummer: HEM 2023/00050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38410000 Mätinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Miljömätningsinstrument för kontinuerlig emissionsanalys av rökgaser med tillhörande installation, service, kalibrering och reservdelar. Serviceavtal på de befintliga mätskåp och rökgasprovtagare som finns i HEMs ägo.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50411000 Reparation och underhåll av mätapparater, 51210000 Installation av mätutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen