Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation Södra Hemlingby
Referensnummer: 8339
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner
II.1.4.
Kort beskrivning
Ett vård- och omsorgsboende, samt en ny skola och förskola med idrottshall ska byggas vid Södra Hemlingby. Unikt för projektet är samarbete och tankar kring samnyttjande av lokaler mellan bolagen AB Gavlegårdarna och Gavlefastigheter Gävle kommun AB och Gävle kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen