233438-2023 - ResultatSverige-Johanneshov: Socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av drift av LSS-bostäder
Referensnummer: SKA 2022/63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85320000 Socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stad, genom Skarpnäcks stadsdelsnämnd, bjuder härmed in till anbudsgivning avseende Driften av Skarpnäcks LSS-bostäder enligt indelningen nedan;
Anbudsområde 1 omfattar fem gruppbostäder.
Anbudsområde 2 omfattar fem gruppbostäder.
Uppdraget omfattar driften av insatsen bostad med särskild service för vuxna enligt lag om stöd och service till vissa funktionshindrade (1993:387), LSS 9 § p. 9.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen