233450-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Magasinering och distribution av böcker med litteraturstöd samt publikationer och övrigt presentationsmaterial
Referensnummer: ADM 2023/31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar magasinering och distribution av böcker med litteraturstöd samt publikationer och övrigt presentationsmaterial. Böcker med litteraturstöd levereras direkt från bokförlag till leverantören. Böckerna ska sedan hanteras och lagerhållas enligt angivna anvisningar. Sex gånger per år ska böckerna distribueras till folkbibliotek. Avtalsområdet innefattar även hantering av CD-skivor i liten omfattning.
I tjänsten ingår även att tillhandahålla och drifta en webbutik för mottagning av order av publikationer och övrigt presentationsmaterial. Det ingår även att ansvara för handhavande av kunddatabas/adressregister kopplat till webbutikens kunder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63120000 Lagring och magasinering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Statens kulturråd bjuder in leverantörer att lämna anbud avseende magasinering och distribution av böcker med litteraturstöd samt publikationer och övrigt presentationsmaterial enligt de förutsättningar som framgår av upphandlingsdokumentationen.
Inbjudan
Statens kulturråd inbjuder till att lämna anbud avseende magasinering och distribution av böcker med litteraturstöd samt publikationer och övrigt presentationsmaterial enligt de förutsättningar som framgår av detta upphandlingsdokument med bilagor.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet är:
Statens kulturråd (Kulturrådet)Box 27215102 53 Stockholm
Organisationsnummer 202100-1280
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Avtalsperiod
Avtalsstart är beräknat till 1 januari 2024 för magasinering och distribution av böcker med litteraturstöd. Kulturrådet har idag ett gällande avtal för publikationer och övrigt presentationsmaterial som gäller till och med 31 augusti 2024. Det innebär att Kulturrådet kommer börja avropa tjänsten som avser publikationer och övrigt presentationsmaterial från och med den 1 september 2024.
Avtalsperioden är två (2) år från och med 1 januari 2024 med möjlighet för Kulturrådet att förlänga avtalet i en eller flera omgångar upp till maximalt 24 månader.
Eventuell uppsägning ska meddelas skriftligen av Kulturrådet senast 3 månader före utgången av avtalsperioden. Om en uppsägning av avtalet inte sker löper avtalet automatiskt vidare, dock som längst 4 år.