233453-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Konsulttjänster inom VA – Ramavtal för tekniska konsulttjänster, processteknik dricksvatten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för tekniska konsulttjänster, processteknik dricksvatten
BeskrivningRamavtalet för tekniska konsulttjänster, processteknik dricksvatten innebär att bistå Kommunen med kompetens där bl.a. följande arbetsuppgifter kan komma att efterfrågas. Angivna konsulter ska ha en samlad erfarenhet av att ha arbetat med merparten av nedanstående: - Dimensioneringsstöd - Vattenkemiska frågeställningar - Genomföra utredningar och processanalyser - Att vara expert och diskussionspart i vårt arbete - Rådgivning i driftsfrågor - Upprättande samt revidering av skyddsföreskrifter för vattenskyddsområden - Drifts- och skötselinstruktioner för vattenverk - Projektering av om- och nybyggnation av vattenverk, tryckstegringar eller annan anläggning som har med dricksvatten att göra - Upprätta tekniska kravspecifikationer och kalkyler - Framtagande av upphandlingsdokument; tex AF-delar, teknisk beskrivning och mängdförteckning - Layout anläggningar, mekanik (materialval och hållfasthet), rörprojektering, maskinell utrustning - CE-märkning - Layouter, skisser, CAD-ritning - Verka som BAS-P (samma timpris som uppdragsledare) - Vattenkemiska och mikrobiologiska frågeställningar - Periodiska besiktningar - Riskanalyser
Intern identifierareSBN25.119
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71321300 Konsulttjänster inom VA
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000