233546-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lycksele: Managementtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsulter 2017.
Referensnummer: UH-2017-67
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79420000 Managementtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Ramavtal för köp av upphandlingskonsulter som ska ha helhetsansvaret för genomförandet av upphandlingar på uppdrag av kommunen eller kommunala bolag.
Med helhetsansvar avses att upphandlingskonsulten driver processen från upprättande av behovsanalys och kravspecifikation till färdigt avtal och eventuella förhandlingar. Det ska även vara möjligt att avropa upphandlingsjurister som stöd i domstol och mindre kurser.
Omfattningen i sin helhet framgår av anslutande handlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79420000 Managementtjänster, 79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen