233560-2021 - ResultatSverige-Umeå: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutsar Vännäs kommun
Referensnummer: 20348
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar skolskjutsar från elevers hem eller en plats i närheten, till och från grundskolor, samt till och från hållplats för kollektivtrafik, för elever i förskoleklass och grundskolan boende i Vännäs kommun. Avtalet avser även skolskjutsar för grundsärskola/träningsskola för elever boende inom Vännäs kommun, samt gymnasiesärskola med elever boende i Vännäs kommun med utbildning i regionen. Även resor föranledda av skolornas aktiviteter till exempel badresor, studiebesök etc. kan förekomma. Omfattningen varierar över tiden och är beroende av antalet elever med behov av skolskjuts samt omfattningen av kollektivtrafik.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar skolskjutsar från elevers hem eller en plats i närheten, till och från grundskolor, samt till och från hållplats för kollektivtrafik, för elever i förskoleklass och grundskolan boende i Vännäs kommun. Avtalet avser även skolskjutsar för grundsärskola/träningsskola för elever boende inom Vännäs kommun, samt gymnasiesärskola med elever boende i Vännäs kommun med utbildning i regionen. Även resor föranledda av skolornas aktiviteter till exempel badresor, studiebesök etc. kan förekomma. Omfattningen varierar över tiden och är beroende av antalet elever med behov av skolskjuts samt omfattningen av kollektivtrafik.
Totalt resor 2020:
2515 st, 64009 km.