233566-2021 - ResultatSverige-Vetlanda: Eldistribution
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elenergi
Referensnummer: UH-2021-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65310000 Eldistribution
II.1.4.
Kort beskrivning
Vetlanda kommun inbjuder till anbudsinlämning gällande upphandling av fysisk leverans av elenergi.
Nuvarande avtal löper ut 2022-02-28. Fram tills dess kommer endast prissäkringar att göras.
Avtalet kommer löpa i knappt 4 år med möjlighet till ytterligare 1+1 års förlängning.
En stor del av volymen planeras att säkras upp i längre tidshorisonter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen