Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för tekniska konsulttjänster, bygg.
Referensnummer: KS17.24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet för tekniska konsulttjänster bygg tecknas för avrop vid behov för hela eller delar av byggprocessen. Uppdragen avser allt från mindre utredningar till större projekt inom nybyggnad, ombyggnad och tillbyggnad. Konsulten ska bland annat kunna utföra kostnadskalkyler, projekteringsledning, byggledning samt innaha rollen som kontrollansvarig och besiktningsman.
Ramavtalet syftar till att komplettera kommunens egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna samt att kommunen kan ha valt att avropa övergripande projektledare som kan ha delar av dessa uppgifter i sitt uppdrag. Det innebär att kommunen vid ändrade ekonomiska, politiska eller andra förutsättningar kan välja att utföra de tjänster som ramavtalet avser i egen regi alternativt upphandla separat. Även då olika projekt ska genomföras med flera inblandade upphandlande myndigheter kan tjänster som ramavtalet berör upphandlas separat. Kommunen förbehåller sig rätten att annonsera separata projekt vid behov.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
—.