233724-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Datorrelaterad utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kringutrustning IT
Referensnummer: 19RS4965
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30230000 Datorrelaterad utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland avser upphandla förbrukningsmaterial av IT-relaterade produkter, exempelvis bildskärmar, projektorer, datorkomponenter, nätverksprodukter etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32332100 Diktafoner, 32580000 Datautrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kringutrustning IT omfattar följande produktgrupper:
— Produktgrupp 1 Datalagringsprodukter
— Produktgrupp 2 Skrivare och skrivarförbrukningsmaterial
— Produktgrupp 3 Enheter för bild- och videovisning
— Produktgrupp 4 Datorkomponenter
— Produktgrupp 5 Enklare nätverksprodukter
— Produktgrupp 6 Inmatningsenheter samt enheter för ljud- och bildinhämtning
— Produktgrupp 7 Digitalkameror
— Produktgrupp 8 Ergonomiprodukter
— Produktgrupp 9 Övrigt sortiment
Tjänster såsom kundtjänst, webshop (via s.k. punch-out) och andra försäljningstjänster inklusive administration ska ingå i priset för produkterna.
Utvecklingen på området är snabb och nya produkter tillkommer. Vi har därför valt att göra en upphandling där tillgång till ett brett och djupt sortiment inom ett antal produktgrupper som ska hållas aktuella över hela ramavtalsperioden är central.
Ramavtal kommer att tecknas med högst tre (3) Leverantörer vars anbud uppvisar de ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden baserat på lägsta pris.
Beräknad årsvolym: Cirka 2-4 miljoner SEK.