23395-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Plantering och skötsel av grönområden
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötselentreprenad. Sköntorp, Ulriksdal.
Referensnummer: Dnr 222-1401/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Markskötselentreprenad.
Objektet är statligt byggnadsminne (SBM) och har skyddsföreskrifter för bevarande av kulturvärden. Det är byggnader och anläggningar som kräver extra stor kompetens för att utvecklas och bevaras. Flertalet har egna vårdprogram.
Området illustreras av bifogad skötselritning dat 2012 (uppdatering pågår), för vilket markskötseln nu ånyo skall upphandlas.
Anbudsansökan steg 1.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77313000 Parkskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen