2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kontraktsingenjör kalkyl inom Västlänken
Beskrivning: Som Kontraktsingenjör kalkyl i projekt Västlänken ansvarar du för att skapa förutsättningar för en effektiv och säker byggnation samt, för beställarens räkning, ta fram underlag och bakgrundsmaterial för upprättande och besvarande av underrättelser för reglering av tid och kostnad i entreprenaden. Du deltar även i diskussion med entreprenören vid arbetet med reglering av tid- och kostnadsregleringar. Din roll innefattar att arbeta nära dina medarbetarna inom Blocket Mark och konstruktion och med stöd av dem följa upp ekonomiska regleringar med entreprenören. I rollen ingår även att delta i prognosuppföljningsarbetet.
Intern identifierare: KOM-417840
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Kontraktsingenjör kalkyl inom Västlänken