234098-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kläder, skor, väskor och tillbehör – Kläder till frihetsberövade i arrest och arbetskläder till personal i laboratorier och verkstäder
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKläder till frihetsberövade i arrest och arbetskläder till personal i laboratorier och verkstäder
BeskrivningUpphandlingen avser ett ramavtal för leverans av kläder till frihetsberövade i arrest och arbetskläder till personal i laboratorier och verkstäder och ska tillgodose Polismyndighetens behov nationellt.
Intern identifierareA695.377/2025
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
Ytterligare klassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18300000 Klädesplagg, 39500000 Textilvaror
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelA. Kläder till frihetsberövade i arrest
BeskrivningKläder till frihetsberövade i arrest.
Intern identifierareA. Kläder till frihetsberövade i arrest
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelB. Ytterjacka till frihetsberövade i arrest
BeskrivningFör utevistelse
Intern identifierareB. Ytterjacka till frihetsberövade i arrest
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelC. Arbetskläder till personal i laboratorier och verkstäder
BeskrivningArbetskläder till personal i laboratorier och verkstäder.
Intern identifierareC. Arbetskläder till personal i laboratorier och verkstäder