23410-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Medicinsk programvara
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI PNA-system
Referensnummer: RFI 202301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48180000 Medicinsk programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
RFI inför eventuellt kommande upphandling av nytt PNA-system.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48100000 Programvara för särskild industri, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48700000 Verktygsprogram, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna RFI är att inhämta information om marknaden avseende system för dataöverföring av patientnära analysresultat (PNA).