234114-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Tillagning av måltider
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måltider till kommunpsykiatrins sysselsättningsverksamheter samt till kommunens dagliga verksamheter inom LSS
Referensnummer: SON 2020/131-72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55322000 Tillagning av måltider
II.1.4.
Kort beskrivning
Täby kommun inbjuder härmed leverantörer att lämna anbud i ramavtalsupphandlingen avseende måltidsförsörjning till kommunpsykiatrins sysselsättningsverksamheter samt till kommunens dagliga verksamheter inom LSS.
Uppdraget består av att tillaga och leverera varma måltider (ej portionsförpackade) till kommunpsykiatrins sysselsättningsverksamheter samt till kommunens dagliga verksamheter inom LSS.
Samtliga måltider avser lunch på vardagar.
Uppdraget omfattar:
— Inköp av nödvändiga livsmedel/råvaror till samtliga avropade måltider
— Tillagning av måltider utifrån godkänd meny och beställt antal portioner
— Distribution och transport av beställda måltider i för ändamålet godkända värmeboxar, kärl och kantiner
— Ansvar för alla erforderliga returer, emballage samt disk av kantiner och kärl
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen