Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkesutbildning Ljusdal Ovanåker Hudiksvall samt HUFB
Referensnummer: 11171
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ljusdal, Ovanåker, Hudiksvall och HUFB inbjuder till anbudsgivning gällande yrkesinriktad vuxenutbildning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Träarbetare
Del nr: 12
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Yrkespaketet kallas även Husbyggare. Nationellt yrkespaket BAXAON (1000 poäng) med kurser från Bygg- och anläggningsprogrammet eller likvärdigt, utformat för arbete med olika typer av träarbeten inom husbyggnad.