234157-2017 - ResultatSverige-Örebro: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rötning av biologiskt avfall.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser avtal om rötning av lättnedbrytbart biologiskt avfall. Leverantören ombesörjer transport, mottagning, hygienisering och rötning av avfallet, allt enligt gällande lagstiftning. Biogasen ska sedan användas för uppgradering till fordonsgas. Växtnäringen ska tas om hand så att den återförs i kretsloppet till produktiv åkermark.
Inbjudan till anbudsgivning på Rötning av biologiskt avfall.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande avtal om rötning av lättnedbrytbart biologiskt avfall, som inkommit till Atleverket, Örebro kommun.
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Vi emotser Ert anbud med intresse.
Upphandlande myndighet och volym:
Upphandlande myndighet för denna upphandling är (nedan kallade Kommunen), Org.nr, Upphandlande myndighet:
212000-1967, Örebro kommun. Beställare är Tekniska Förvaltningen.
Volymen beräknas uppgå till 8 000 ton per år. Volymuppgifter utgår från situationen 2015.
Angiven volym är ungefärlig och skall inte betraktas som bindande.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90500000 Avfallstjänster, 77120000 Komposteringstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90514000 Återvinning av avfall
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 27 500 000 SEK
exkl. moms