234176-2022 - ResultatSverige-Eskilstuna: Psykiatrisk eller psykologisk vård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Handledning psykiatrisk verksamhet, habilitering, primärvård och nära vård Region Sörmland och Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN21-0379
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för handledning till köparens personal inom psykiatrisk verksamhet, habilitering, primärvård och nära vård i Region Sörmland och Region Västmanland inom de behandlingsmetoder som anges i upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80590000 Handledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Handledningen fyller i huvudsak två syften:
- Att bibehålla och utveckla medarbetarnas kompetens i det kliniska arbetet – att lära, utvärdera och reflektera över sitt arbete och därigenom utvecklas i sitt yrke.
- Att utgöra en kvalitetssäkring av vården.