234215-2021 - ResultatSverige-Värnamo: Transformatorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krafttransformatorer Värnamo Nordöstra
Referensnummer: 20/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31170000 Transformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo Elnät AB avser att bygga en ny 72,5/12 kV regionstation innehållande kontroll-, ställverks och transformatorbyggnad och två krafttransformatorer i anslutning till befintlig regionnätstation.
Denna upphandling avser att anbudsgivaren skall efter beställning från Värnamo Elnät AB leverera två Krafttransformatorer 72,5/12 kV, 16 MVA senast 2022-05-02 till driftfärdigt skick
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31174000 Kraftförsörjningstransformatorer, 51111300 Installation av transformatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen