23423-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Personbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Person- och servicebilar, SUV:ar samt minibussar
Referensnummer: 19INK069
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser ramavtal för succesiva leveranser under tre år av följande fordonstyper: mindre mellanklass personbilar (5-dörrars kombikupé och kombi), mindre servicebilar (L1H1 och L2H1), mindre och mellanstora SUV:ar, minibussar (8+1 pass, L2H1) och minibuss/MPV 6+1 passagerare. Anbud kan lämnas på en, flera eller alla fordonstyperna.
Respektive fordonstyp utvärderas var för sig och separata avtal tecknas per fordonstyp.
Antalet fordon av de olika fordonstyperna varierar stort. Av vissa planeras det att beställas 5 -10 st, medan det av andra kommer att röra sig mellan 75 och 85 st under den aktuella avtalsperioden. Den är tre år och avtalsstart är 2020-09-01. Första leveranser planeras i slutet av september månad för vissa fordonstyper (mindre mellanklass personbilar).
För en kortare info om upphandlingen se bilagan till Upphandlingsdokumentet som heter "LÄS DETTA FÖRST..."
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34114400 Minibussar, 34115000 Andra personbilar, 34136100 Lätta skåpbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen