234264-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Reparation och underhåll av ventiler
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mekaniskt underhåll ventiler
Referensnummer: 21/33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50512000 Reparation och underhåll av ventiler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar att utföra mekaniskt underhåll på ventiler i Tekniska verkens anläggningar.
Arbetet bedrivs under större delen av året, företrädelsevis under sommarhalvåret med ett koncentrerat arbete under revisionsperioder i produktionsanläggningarna.
Arbeten kommer att förekomma som planerade och akuta mekaniska underhållsarbeten samt service av ventiler i B produktionsanläggningar samt i fjärrvärmekammare (smörjning av 600–700 stycken i fjärrvärmekammare, flest i Linköping men kan förekomma i Katrineholm).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50510000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar och metallbehållare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen