234265-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Drift av kraftverk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Styrsystem Panna 2
Referensnummer: 21/00165
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65410000 Drift av kraftverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Leveransen avser en totalentreprenad på modernisering av styr- och reglersystemet för Panna 2 på Gunnesboverket. Befintliga äldre delar som styr- och reglersystem, säkerhetssystem och brännarstyrning ska ersättas med ABBs styrsystem 800xA. Entreprenaden omfattar funktionsansvar där det ingår att säkerställa att det fungera med pannans befintliga utrustning. Även komplettering av instrument, ventiler, mekanisk utrustning och mekaniskt arbete omfattas som en avgränsad del.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Kraftringen Energi AB (publ) organisationsnummer 556100-9852, nedan kallat Kraftringen och beställaren.
Upphandlingen administreras av Kraftringens inköpsavdelning.
Beskrivning av Kraftringen
Kraftringen är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 460 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder SEK.
Läs mer på www.kraftringen.se.