234299-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Luleå: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2018 Perimetrar till ögonmottagning Region Norrbotten
Referensnummer: 1829-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn gäller varukontrakt av 3 st Perimetrar till ögonmottagning på Region Norrbotten enligt 10 kap. 5 § LOU. Region Norrbotten har för avsikt att tilldela kontrakt genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering, enligt 6 kap. 12-19 §§ LOU.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Norrbotten har ett flertal synfältutrustningar /Humphreyperimetrar (Zeiss) i länet som alla är kopplade till en server Forum (Zeiss). I Forum kan Regionen se alla tidigare undersökningar och jämföra om det har blivit en förändring etc. Nu ska tre av dessa bytas ut.