Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal entreprenadarbeten för Landstinget Blekinge.
Referensnummer: 17/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar genomförande av mindre ny-, om- och tillbyggnadsentreprenader samt underhålls- och servicearbeten inom Landstinget Blekinges fastighetsbestånd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 120 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Entreprenad 1 – Byggnadsarbeten
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Byggnadsarbeten i samband mindre om-, ny- och tillbyggnader inom Landstinget Blekinges fastighetsbestånd.
Del nr: Entreprenad 2 – Markarbeten
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning
Markarbeten i samband mindre om-, ny- och tillbyggnader inom Landstinget Blekinges fastighetsbestånd.
Del nr: Entreprenad 3 – Rörsystem
Ytterligare CPV-kod(er) 45330000 Rörmokeriarbeten
Rörarbeten i samband mindre om-, ny- och tillbyggnader inom Landstinget Blekinges fastighetsbestånd.
Del nr: Entreprenad 4 – Luftbehandlingsystem
Ytterligare CPV-kod(er) 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
Luftbehandlingsinstallationer i samband mindre om-, ny- och tillbyggnader inom Landstinget Blekinges fastighetsbestånd.
Del nr: Entreprenad 5 – El och telesystem
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
Elinstallationer i samband mindre om-, ny- och tillbyggnader inom Landstinget Blekinges fastighetsbestånd.
Del nr: Entreprenad 6 – Måleriarbeten
Ytterligare CPV-kod(er) 45442100 Målning
Måleriarbeten i samband mindre om-, ny- och tillbyggnader inom Landstinget Blekinges fastighetsbestånd samt underhållsarbeten.
Del nr: Entreprenad 7 – Golvarbeten
Ytterligare CPV-kod(er) 45431000 Golv- och plattläggning
Golvarbeten i samband mindre om-, ny- och tillbyggnader inom Landstinget Blekinges fastighetsbestånd samt underhållsarbeten.
Del nr: Entreprenad 8 – Kylsystem
Ytterligare CPV-kod(er) 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning
Kylinstallationer i samband mindre om-, ny- och tillbyggnader inom Landstinget Blekinges fastighetsbestånd samt underhållsarbeten samt underhållsarbeten.
Del nr: Entreprenad 9 – Tak- och tätskiktsarbeten
Ytterligare CPV-kod(er) 45261200 Takläggning och takmålning
Tak- och tätskiktsarbeten i samband mindre om-, ny- och tillbyggnader inom Landstinget Blekinges fastighetsbestånd samt underhållsarbeten samt underhållsarbeten.
Del nr: Entreprenad 10 – Säkerhetssystem
Ytterligare CPV-kod(er) 31625300 Inbrottslarmssystem, 32323500 TV-övervakningssystem, 42961100 Passerkontrollsystem
Installation av inbrottslarm, passerkontrollsystem samt kameraövervakning i samband mindre om-, ny- och tillbyggnader inom Landstinget Blekinges fastighetsbestånd samt underhållsarbeten samt underhållsarbeten.