234338-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rocklunda Innebandyarena.
Referensnummer: FN 2017/00361-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av en innebandyarena på Rocklundaområdet i Västerås med option för att även bygga en träningshall sammansatt med arenan.
Då Västerås stad i väsentlig omfattning är kravställare i projektet så genomförs upphandlingen enligt lagen om offentlig upphandling (LOU). Västerås stad utför upphandlingen för fastighetsägarens räkning. När upphandling är genomförd och avtalsspärr löpt ut kommer kontrakt slutas mellan fastighetsägaren (Rocklunda Fastigheter AB) och entreprenören för uppföra innebandyarenan som en totalentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar, 45212210 Byggnation av idrottsanläggningar för en enda idrottsgren, 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar, 45212230 Byggnation av omklädningsrum, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen