234363-2021 - ResultatSverige-Stockholm-Arlanda: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Meddelande om koncessionstilldelning
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Convenience på Arlanda och Landvetter Airport
Referensnummer: SDA 2021-00096
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
LUK - tjänster- och byggkoncessioner
Upphandlingen avser att Koncessionshavaren ska bedriva två (2) Convenience butiker, en på Stockholm-Arlanda Airport och en på Götegorg Landvetter Airport och som tillhandahåller ett utbud av varm och kall snabbmat, och varma och kalla drycker. Koncessionsobjekten ska tillhandahålla, veganska, glutenfria och laktosfria alternativ.
Det ska även säljas konfektyr, tobak, nikotinprodukter, receptfria läkemedel, teknikprodukter och samkontantkort till telefoner
Conveniencebutikerna ska bedrivas av ett väletablerat rikstäckande varumärke.
Koncessionshavaren ska inneha ett bonusprogram i form av en applikationslös-ning till kundens mobila klient(er) samt aktivt arbeta med olika erbjudanden i ki-oskerna/service-butikerna samt i egna kanaler. Koncessionshavaren ska ha möjlig-het att erbjuda kunderna en self-service funktion i form av snabbkassa eller lik-nande lösningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 27 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser att Koncessionshavaren ska bedriva två (2) Convenience butiker, en på Stockholm-Arlanda Airport och en på Götegorg Landvetter Airport och som tillhandahåller ett utbud av varm och kall snabbmat, och varma och kalla drycker.