234383-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Militärfordon och tillhörande delar
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LLS Mark BV
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
FMV ska anskaffa splitterskyddade bandvagnar till Försvarsmaktens markledningsförmåga.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35400000 Militärfordon och tillhörande delar, 35400000 Militärfordon och tillhörande delar
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 5 300 000 000,00 SEK
exkl. moms