234417-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Vägtransporter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av restprodukter från Värmekraftverk & Kraftvärmeverk i Uppsala-området
Referensnummer: 1008528744
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Vattenfall AB, Heat Sweden har för avsikt att upphandla transporter av restprodukter från värmeverken i Uppsala, Storvreta och Knivsta.
Det är i huvudsak transporter till behandlare av restprodukter i mellansverige  för Vattenfalls räkning , men det förekommer även transporter till hamnar eller annat lager.
Avsikten är att teckna ett femårsavtal med option på ytterligare ett år. Avtalsstart är planerad till 2023-09-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Transporter av restprodukter till mottagningsanläggning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volymen restprodukter ligger årligen på cirka 60.000 slaggrus från AFA i Uppsala, volymen slam, slagg och gips är 2.700 ton från Uppsala, Bioaska från Carpe i Uppsala är 4.000 ton och från Knivsta/Storvreta 2.300 ton.
Sedan tillkommer leveranser till/från lager på andra platser.
i huvudsak planerade transporter men även transporter med mycket kort varsel. För icke planerade transporter är inställelsetiden mycket viktig.
Transporter ska ske med täckta bilar, ekipaget ska även vara täckt vid återtransport.
Samtliga lastbilar som ingår i uppdraget ska leva upp till avancerad nivå enligt Vattenfalls Bestämmelser för transporter och arbetsmaskiner. Samtliga fordon ska vara utrustade med alkolås.
Lastmaskin
Del nr: 2
Väntetidsersättning
Del nr: 3
Transport av restprodukter till andra destinationer
Del nr: 4
Transport av ballast till andra destinationer
Del nr: 5
Jourutryckning
Del nr: 6