234456-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Underhåll av hissar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hisservice inom Uppsala kommun
Referensnummer: KSN-2020-00609
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50750000 Underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar hisservicearbeten och felavhjälpning på hissar, samt service och felavhjälpning på portar, grind, ridå- och vikväggar inom Uppsala kommun.
I service ingår: Regelbunden tillsyn, funktionskontroll och justering av alla till hiss-, port-, grind-, ridåvägg- och vikvägganläggningen hörande delar. För samtliga objekt gäller 2 servicebesök/år, om inte annat avtalas. Rengöring och smörjning inklusive rengörings­ och smörjmedel enligt leverantörens föreskrifter. Igångsättning av den berörda anläggningen efter funktionsfel som kan avhjälpas utan leverans av material.
Skriftligen till beställaren omgående anmäla felaktigheter eller förslitning samt anläggningens delar som bör repareras eller utbytas innan säkerheten eller funktionen påverkas. Biträda kostnadsfritt med montör vid besiktning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42419510 Hissdelar, 50740000 Reparation och underhåll av hissar, 50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen