234509-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende Husarkitekt för Västerbotten med Länsresidenset i Umeå som huvudobjekt
Referensnummer: 1344/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arkitektens uppgift är att bistå SFV:s förvaltning vid utveckling av både mark och byggnader i samverkan. Arkitekten i egenskap av GK leder en konsultgrupp som skall omfatta kompetenser inom K, V, E, landskap/mark, tillgänglighet, brandsäkerhet, miljö och antikvariska frågor – samt inredningsarkitekt och konservator.
I arkitektens uppgift som GK ingår att samgranska konsultgruppens handlingar och tillsammans med sina underkonsulter svara för en kulturhistorisk och funktionell helhetsbedömning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71420000 Landskapsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta uppdrag är mycket brett. Det är många objekt, vårdprogram finns för ett flertal och vissa befintliga kommer behöva revideras samt vissa nya behöva upprättas.
Behovet av hjälp avser främst flertalet mindre och mellanstora åtgärder/projekt men det kan även komma större projekt. Bland hyresgästerna finns såväl statliga som privata, stora som små och lokalhyresgäster samt bostadshyresgäster.
Det gäller allt från historisk autenticitet och berättelser till kunskap om besöksmålsarbete.
Arkitekten skall vara kapabel att föra dessa planer till verklighet. Arkitekten skall vara kapabel att försvara kulturmiljöns långsiktiga värden.
I arbetet med byggnader/-na gäller det att vara kostnadseffektiv, att varsamt ställa intressen och behov mot varandra och försöka få mest valuta för insatsen.
Uppdraget kräver alltid erfarenhet av generalkonsultsåtagande från tidigare arbete med kostnads- och tidsstyrning i likvärdiga byggnader och miljöer.