Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst-IT-plattform anpassad för medicinsk forskning. Virtual research environment.
Referensnummer: RS 2023-00386
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos
II.1.4.
Kort beskrivning
IRIS-projektet har startats i syfte att konsolidera och förbättra datahanteringen vid medicinsk
forskning inom hälso-och sjukvård i VGR. Det innebär en säker, legal, effektiv och förutsägbar
livscykelhantering av medicinsk forskningsdata och metadata i VGR.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48461000 Programvara för analys eller forskning, 48463000 Programvara för statistik, 48610000 Databassystem, 72212461 Programvaruutvecklingstjänster för analys eller forskning, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen