234548-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Charlottenberg: Tjänster avseende vattenföroreningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalkning 2020
Referensnummer: UH-2020-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Värmland läns kalkningsförbund bjuder med detta in till anbudsgivning avseende kalkning av sjöar och vattendrag. Kalkningen omfattning är ca 21 000ton kalk per år. Kalken ska spridas genom användande av båt, helikopter och spridare.
Fullständig omfattning framgår av de samlade upphandlingsdokumenten.
Planerad avtalstid är 24månader med start 2021-01-01. Möjlighet till förlängning av avtalstiden finns med ytterligare maximalt 24månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar, 44921210 Kalkmjöl, 77810000 Havsbruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen