2. Förfarande
Förfarande
Titel: Sambulans
Beskrivning: Region Västerbotten inbjuder er härmed att inkomma med anbud, i enlighet med annonserade upphandlingsdokument. Upphandlingen omfattar drift av linjetur och transporter i specialinredd buss mellan Skellefteå och Umeå. Tjänsten kallas ”Sambulansen” och utförs idag av Skelleftebuss AB. Sambulansen är specialinredd för sittande, liggande och rullstolsburna resenärer. Region Västerbotten bemannar Sambulansen utifrån de resandes vårdnivå och behov. En del av Sambulansens kupé utgörs av ett vårdutrymme. Sambulansen transporterar även gods såsom exempelvis men inte uteslutande laboratorieprover, blodkomponenter, läkemedel, sterila instrument, medicintekniskt utrustning och post.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102972:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål