234608-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köksråvaror – Kolonialvaror, fryst, mejeri m.m.
Referensnummer: 17/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandligen avser köksråvaror, främst inom områdena kolonialvaror, fryst, mejeri m.m. till Visit Linköping AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15110000 Kött, 15119600 Fiskkött, 15210000 Fiskfiléer, fisklever och rom, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15861000 Kaffe, 15863000 Te, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandligen avser köksråvaror, främst inom områdena kolonialvaror, fryst, mejeri m.m. till Visit Linköping AB, i övrigt se upphandlingsdokumenten.