234608-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Slide scanning microscope
Referensnummer: V-2019-0427
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom vår forskningsgrupp på KTH, SciLifeLab har vi utvecklat en metod för högupplöst bildåtergivning av vävnad i samband med storskalig sekvensering av genuttrycksmolekyler som fångats från densamma. För detta ändamål har vi utvecklat en laborativ pipeline med bestämda parametrar där format för bilder och data har fixerats. Bilder och data bearbetas efter bildtagning i sin tur i en bioinformatisk dataanalyspipeline.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38510000 Mikroskop
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vi använder idag det integrerade bildåtergivningssystemet VSlide från Metasystems för att skapa laborativa bilder av vävnad och för att bearbeta dessa bilder. Denna process har automatiserats och är rutinmässig i vårt arbete. Vår fastställda process används i kraftigt ökande grad och ska inom kort även tas i bruk av NGI som kommer att erbjuda metoden som en service inom sin verksamhet. Vi har således kommit till en punkt då vi behöver öka kapaciteten för bildåtergivningen. Av denna anledning behöver vi nu införskaffa ytterligare ett bildåtergivningssystem, identiskt med det VSlide-system vi tidigare använt.