234728-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Nacka: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverantör som ska bygga, äga och driva ny simhall i Myrsjö Sportcentrum
Referensnummer: KFKS 2022/133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Nacka kommun inbjuder leverantörer att delta i upphandling av en extern part som ska ta ett helhetsansvar för att bygga, äga och driva en modern simhall i Myrsjö, beläget i kommundelen Boo.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 000 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar, 45212170 Byggnation av nöjesbyggnad, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen