Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av flerbostadshus Kvisljungeby Ängar
Referensnummer: EH2022-0046
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren upphandlar nybyggnation av bostäder ca 85 bostadsrättslägenheter i området Björlanda. Starttid av entreprenaden är beräknad till slutet av Q3 2023 och färdigställandetid med slutbesked ska senast ske Q3 2025. Inflyttning beräknas till Q4, 2025.
I projektet ska det ingå byggnation av underliggande garage för att inrymma bostädernas parkeringar.
Upphandlingen sker genom ett förhandlat förfarande med föregående annonsering där processen är indelad i två steg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45223310 Byggnation av underjordiskt garage, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen