234755-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Broby: Markanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Större mark- och anläggningsarbeten
Referensnummer: KS 2022/00566
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal för successiva avrop efter behov när det gäller större mark- och anläggningsarbeten inom beställarnas verksamhetsområden för gator, fastigheter, anläggningar och allmän platsmark. Typen av uppdrag varierar och kan bestå av ny-, om- och tillbyggnadsarbeten.
Anbudsområde A - Östra Göinge kommuns geografiska område
Anbudsområde B - Osby kommuns geografiska område
Anbudsområde C - Bromölla kommuns geografiska område
Anbudsområde D - Hörby kommuns geografiska område
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 120 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 4
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 4
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4