234926-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Diverse företags- och övriga tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Riskkapitalförvaltning: regionalt riskkapital, Norra Mellansverige
Referensnummer: Ä 2022-3963
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillväxtverket söker därför en leverantör för att förvalta kapital med syfte att genomföra och förvalta riskkapitalinvesteringar i små eller medelstora företag, i tidiga utvecklingsfaser. Riskkapitalprojektet ska bidra till finansieringen av minst 36 företag.
Tillväxtverket avser bidra med finansiering av riskkapitalprojektets kapitalisering. Det regionala regionalfondsprogrammet för Norra Mellansverige har för programperioden 2021–2027 anslagit 8 150 982 EUR till insatsen. Leverantören är ansvarig för att anskaffa åtminstone 8 150 982 EUR i nationell medfinansiering av riskkapitalprojektets kapitalisering, från privata, offentliga eller ideella källor.
Riskkapitalprojektets miniminivå är således en kapitalisering om 16 301 964 EUR, även om Tillväxtverket gärna ser en större kapitalisering baserad på ytterligare medfinansiering.