2. Förfarande
Förfarande
Titel: Byggledare (El) till projekt Terminal 5 - Angöringslösning
Beskrivning: Swedavia AB äger, driver och utvecklar ett nätverk av tio svenska flygplatser. Bolaget genomför just nu en utbyggnad av Arlanda. Projekt Terminal 5 - Angöringslösning befinner sig i ett mycket tidigt stadium och ska påbörja ett arbete med förstudier för kommande utbyggnader. Projektet söker nu en Byggledare (El) med fokus på tidigt skede för genomförande av förstudie och programhandling för angöringslösningen. Uppdraget kan komma att förlängas med efterföljande faser med projektering, produktion till färdigt genomförande och avslut. Detta uppdrag omfattar främst angöringen, men kommer ske i nära samarbete med angränsande terminalprojekt. Det kan bli aktuellt att genomföra vissa arbeten kopplat till terminalprojektet. Konsulten ska då kunna avropas för dessa arbeten, så för detta finns en option. Omfattningen på uppdraget är 70-100% med uppdragsstart under perioden april/maj 2025 och beräknat slutdatum för uppdraget är 2029-12-31, tills dess att projektet är genomfört och driftöverlämnat. Uppdraget ska under förstudiefasen utföras på plats på Arlanda minst 60% av tiden eller i överenskommelse med beställare. Vid ett genomförande krävs högre närvaro på flygplatsen.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111958:Lot:1