234978-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt och textilservice.
Referensnummer: 17/36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tvätteritjänster till kök, servicehus, äldreomsorg och gruppboenden samt arbetskläder mm till olika förvaltningar enligt bilagor.
Upphandlingen är uppdelad i 2 varugrupper (kategorier).
— Cirkulationstvätt av hyrt gods, såsom ex. lakan, täcke, filtar och handdukar,
— Tvätt av kundägt gods, såsom ex. kläder hos teknisk förvaltning och handdukar.
Deltagande bolag/myndigheter:
Upphandlingen handläggs administrativt av Jönköpings kommun. Deltagande myndigheter och bolag har förbundit sig att fatta likalydande beslut som Jönköpings kommun vid val av tilldelning av kontrakt. Avtal kommer att tecknas med Beställaren och den leverantör som kommer att antas. Deltagande myndigheter och bolag kommer att vara avropsberättigade på avtalet.
Utöver Jönköpings kommun deltar följande i upphandlingen:
— Habo kommun.
Beställaren avser att teckna avtal med en leverantör för båda varugrupperna.
Anbud ska således lämnas på båda varugrupperna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning:
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende Tvätt och textilservice.
Uppskattat värde;
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 5 000 000 SEK. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.
Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. I statistiken finns även ett HVB-hem inräknat och där vet vi inte hur det ser ut i framtiden kring tvätteritjänster.
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med ett Öppet förfarande.
Utvärdering:
Utvärdering kommer att ske genom utvärdering av det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet med följande grund:
— lägsta pris
Avtalstyp:
Avtalsstart:
Planerad avtalsstart är 1.1.2018.