234983-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Hägersten: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetsskapande teknik i särskilt boende.
Referensnummer: 481-2016-2.2.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stad, Hägersten-Liljeholmens stadsdelsnämnd inbjuder Er att inkomma med anbud avseende trygghetsskapande teknik till vård- och omsorgsboenden om sammanlagt 932 lägenheter. Avtalstiden är fr.o.m. 1.10.2017 eller så snart avtal kan tecknas t.o.m. 31.10.2021. Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast 11.8.2017. Anbudet ska vara bindande i 6 månader efter sista anbudsdag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521100 Lås, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning:
Stockholms stad, Hägersten-Liljeholmens stadsdelsnämnd genom Stockholms stads serviceförvaltning inbjuder Er att inkomma med anbud avseende trygghetsskapande teknik till vård- och omsorgsboenden (särskilt boende) enligt de förutsättningar som anges i denna anbudsinbjudan med tillhörande förfrågningsunderlag.
Uppdraget:
Uppdraget omfattar installation och service- och underhållsavtal av tryghetsskapande teknik till om sammanlagt 932 lägenheter för vård- och omsorgsboende (både demens- och omvårdnadsboende) inom Enskede-Årsta-Vantör, Hägersten-Liljeholmen, Norrmalm och Älvsjö stadsdelsnämnder. I fastigheterna ska installeras trygghetsskapande teknik som medger att brukarna kan påkalla hjälp från personal.
Uppdraget avser projektering, leverans, installation, driftsättning och funktionsprovning av ett komplett och fullt fungerande trygghetsskapande teknik med tillhörande larmutrustning, teknik, programvara och tillbehör till angivna boenden inom angivna stadsdelsnämnder. Alla behövliga arbeten, material och leveranser för trygghetslarmsystemets iordningsställande i fullt färdigt och fullt fungerande trygghetslarmsystem ingår.
Uppdraget omfattar även service och underhåll av installerat system och funktioner.
Upphandlingens omfattning:
Upphandlingen är indelad i 2 separata områden. Varje område omfattar 2 avtal. Anbudsutvärdering kommer att ske separat för respektive område och olika tilldelningsbeslut kommer att fattas för respektive område.
Område 1 omfattar följande avtal, totalt 446 lägenheter:
— Hägersten-Liljeholmen: Trekantens servicehus.
— Enskede-Årsta-Vantör: Stureby vård- och omsorgsboende, Mårtensgårdens vård- och omsorgsboende, Årsta vård och omsorgsboende, Högdalens vård- och omsorgsboende.
Område 2 omfattar följande avtal, totalt 486 lägenheter:
— Norrmalm, Sabbatsbergsbyns vård- och omsorgsboende, Riddargårdens vård- och omsorgsboende samt Väderkvarnens vård- och omsorgsboende.
— Älvsjö: Solberga vård- och omsorgsboende och Kristallgårdens vård- och omsorgsboende.
Avtal kommer att tecknas med 1 leverantör för respektive område. En anbudsgivare kan endast få kontrakt gällande ett område. Om anbud läggs på både område 1 och 2 områden ska anbudsgivaren ange rangordning mellan de 2 områdena för i det fall anbudsgivaren är vinnare på båda områdena. Om en anbudsgivare som lämnat anbud på samtliga områden och tilldelas kontrakt för område 1 kan anbudsgivaren också tilldelas kontrakt för område 2 om i övrigt gilitiga anbud saknas för område 2 och vice versa.
Anbudsgivare som tilldelas kontrakt kommer att teckna avtal med de stadsdelsnämnder som ingår i respektive område.
Stockholms stad, Hägersten-LIljeholmens stadsdelsnämnd upphandlar interna trygghetslarmanläggningar för vård- och omsorgsboenden (särskilt boende). Byggnadernas planlösning och utformning framgår av bifogade ritningar:
Närmare beskrivning av respektive boende, se Bilaga Matris volymer och Bilaga beskrivning av respektive fastighet.
Funktionsbeskrivning i detta underlag beskriver funktionskraven för den trygghetsskapande tekniken.
Avtalsperiod:
Avtalstiden är fr.o.m. 1.10.2017 eller så snart avtal kan tecknas t.o.m. 31.10.2021. Om parterna är överens kan avtalet förlängas på samma villkor i 2 + 1 år. Överenskommelse om förlängning ska vara skriftlig och träffas senast 6 månader före avtalstiden utgång.
Anbudstidens utgång:
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast 11.8.2017.
Anbudets giltighetstid:
Anbudet ska vara bindande i 6 månader efter sista anbudsdag.