Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Natur- och kulturvårdsskötsel.
Referensnummer: 512-4729-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Jämtlands län avser teckna ramavtal avseende natur- och kulturvårdsskötsel inom Jämtlands län. Upphandlingen består av fem (5) delanbud:
A) Gränsmarkering,
B) Sätta upp och riva stängsel,
C) Bygga, underhålla och riva spång i trä,
D) Natur- och kulturvårdande manuell röjning och avverkning,
E) Gräsmarksskötsel.
Anbud får lämnas på ett eller flera delanbud. Ramavtal kommer att tecknas med samtliga godkända leverantörer för respektive delanbud. Avrop under avtalsperioden sker genom förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: A) Gränsmarkering
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45111220 Röjning av ris och buskar, 77211300 Trädröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se bilaga 1. Gränsmarkering.
Del nr: B) Sätta upp och riva stängsel
Ytterligare CPV-kod(er) 34928200 Stängsel, 34928220 Stängselmaterial, 45111100 Rivning, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45342000 Uppförande av stängsel
Se bilaga 2. Sätta upp och riva stängsel.
Del nr: C) Bygga, underhålla och riva spång i trä
Ytterligare CPV-kod(er) 45111220 Röjning av ris och buskar, 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45421000 Snickeriarbeten, 45422000 Timmer- och snickeriarbeten, 77211300 Trädröjning
Se bilaga 3. Bygga, underhålla och riva spång i trä.
Del nr: D) Natur- och kulturvårdande manuell röjning och avverkning
Ytterligare CPV-kod(er) 45111220 Röjning av ris och buskar, 77200000 Skogstjänster, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77211300 Trädröjning
Se bilaga 4. Natur- och kulturvårdande manuell röjning och avverkning.
Del nr: E) Gräsmarksskötsel
Ytterligare CPV-kod(er) 45111220 Röjning av ris och buskar, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77312000 Ogräsröjning, 77314000 Markskötsel
Se bilaga 5. Gräsmarksskötsel.