235077-2020 - ResultatSverige-FINSPÅNG: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cirkulationstvätt & tvätt av eget gods
Referensnummer: F2020/01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen avser med upphandlingen att succesivt frångå tvätt i egen regi av egna kläder till att leasa textilier med tvättning enligt formen cirkulationstvätt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen avser med upphandlingen att succesivt frångå tvätt i egen regi av egna kläder till att leasa textilier med tvättning enligt formen cirkulationstvätt, vilket ej ska förväxlas med veckohyra eller liknande. Detta innebär således att nuvarande intern hantering i kommunen av dessa tjänster inte kan likställas med det förfarande som upphandlingen avser. Primärt gäller cirkulationstvätten textilier för vård- & omsorgspersonal, patienter och bäddtextilier. Leverantören ska äga och vid behov anskaffa textilier som beställaren uttrycker behov av.