Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fritt tal - röstnavigering
Referensnummer: 000436-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48510000 Programvara för kommunikation
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser avtal på totalt nio år (4 + 5 år) år för köp av Röstnavigering/Fritt tal/ASR som tjänst för Försäkringskassans telefoningångar och integration med Försäkringskassans telefoni- och kontaktcentersystem Skype Server 2019/Anywhere 365 Dialogue Management System.
Omfattning
Upphandlingen omfattar tjänst för automatiserad röstnavigering enligt detta upphandlingsdokument inkl. bilagor.
I upphandlingen kommer inte kontrakt att tilldelas i separata delar. Skälen för detta är att upphandlingen avser en sammanhållen tjänst.
Försäkringskassan avser att teckna tjänsteavtal med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48333000 Programvara för kontakthantering, 48445000 Programvara för kundhantering, 64200000 Telekommunikationstjänster, 72212510 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen